Ongi aeg lahkuda – kuu aega ega läks nagu niuhti. Mis siis kokkuvõtteks?
Viiruse tõttu on täiesti eriline aasta – midagi ei saa võrrelda varasemate aegadega ega loodetavasti ka tulevikuga. Kohtusime paljude ameeriklaste, kanadalaste aga ka eurooplaste eriti shveitslaste ja venelastega, kelle jaoks Cabarete ja Dominikaan on olnud aastakümneid suvituskohaks, kus käiakse 1-2 korda aastat 3-4 ndl korraga. Sel aastal on trendid teised – eakamad püsivad siin koroonapeidus juba 11 kuud, kanadalased ei saa üldse koju kuna peavad tegema mitmeid teste, paljud on pikendanud kohalolekut kuude kaupa. Nn digitaalseid nomaade on palju ja ise oleme ka muutumas üheks nendest.
Dominikaan on pindalalt ainult pisut suurem, kui Eesti, rahvastik (ca 10 milj) on enamasti latiinod – hispaanlaste ja ammustel aegadel Aafrikast toodud orjade järeltulijad. Kõige kõrgem tipp ulatub neil pisut üle 3000m, Santo Domingos asub 1538 aasast esimene Ameerika ülikool, samas on kohtab kaugemates külapiirkondades kirjaoskamatust. 1990-ndatel saavutatud demokraatia annab vaikselt hoogu tööstusele ja turismisektorile. Inimesed on lahked ja sõbralikud ja üldse mitte agressiivsed. Hotellide juures ja puhkepiirkondades on turvamehi 24/7 aga ebaturvaline siin küll ei tundu. Mul oli üks arusaamatus mootorratturist taksojuhiga, kellega kokkulepitud hind teel poolel teel poest koju muutus - kahekordseks.
Siin kasvab kõik - tubaka-, apelsini-, papaia- ja riisiväljad paistavad igal pool. Dominkaanlased ise armastavad ülekõige riisi ja kogu puuviljavärk baseerub hooajalisusel – mis parasjagu hooajal valmib, see jõuab ka lauale. Kala ja mereannid on imelised. Praegu oli avokaadode ja ananasside aeg.
Jäätmekäitlus alles kogub tuure aga teise ringi kasutusena saab toidupoest osta õlle ja rummipudelitesse villitud bensiini. Rannas on hulgaliselt hommikusi jooksjaid ja jalutajaid – ma arvan, et kui oleks võimalik võtta kott, nagu Eestis koerte kraami kogumiseks, siis inimesed tegelikult korjaksid need vedelevad maskid ja lihtsama prahi üles ning paneks nähtavasse prügikasti.
Oleme palju mööda ilma ringi hulkunud ega ole kunagi soovinud ennast ühegi kohaga siduda aga esmakordselt tunneme teisiti – vbl peaks siia veel tulema ja natuke täpsemalt ringi vaatama.
Taksojuht harib meid teel lennujaama veel salsa, bachata ja merenge asjus – viimased on siinkandis sündinud muusikastiilid mille järgi ka sensuaalselt tantsitakse, merenge on talle eriti armas. Tõlkes tähendab “merenge” suhkruga vahustatud munavalget ja see on ehk üsnagi täpne tunnete, maitsete ja visuaali komplekt mille siit kaasa võtame. Peatse kohtumiseni!