Sõidame läbi Keskmassiivi Vahemere äärde. Üleval mägedes on pilved ja 8 kraadi aga laskudes läheb soojemaks. Hooaeg Prantsuse Rivieras on lõppemas – väljas on küll 20 kraadi aga väga tuuline, purjekad on veest välja tõstetud, üksikud kalarestoranid siiski avatud.
Autos istumisest on kopp ees ja otsustame pühapäeva kohapeal veeta ja mõned nostalgilised kohad üle vaadata. Siinsetes külades elab talvel 100 ja suvitushooajal 3000-4000 inimest. Üks selline mereäärne külake on Les Cabanes de Fleury, kuhu olen peale ülikooli oma sõbra Eikega hääletanud külla Roger Marcile. RM on karismaatiline restoranipidaja, kelle otsa Eike komistas ammustel aegadel Saksamaa kiirteel hääletades. RM kutsus tookord Eike külla ja appi siia oma restorani siin Lõuna-Prantsusmaal ja sellest juhuslikust käeviibutusest sai sõprus, mis kestab tänaseni.
Sõidame restoranist mööda ja peatame korra pildistamiseks. Väravast astub välja 25 a vanem RM ja küsib, et kust me tuleme. Ütlen, et Tartust ja edasi läheb nii nagu võibki arvata... RM on elanud siin alates sünnist (62a) aga ka väga palju reisinud (sh Eestis), võõrustanud paljusid (sh Louis de Funes), pakkunud hooajalist tööd ja peavarju paljudele maailmaränduritele (sh minu sõbrad). Tundliku mehena on ta palju kogenud, näinud ja otse loomulikult kannatanud, eriti armuasjades. Mäletan meie eelmisest kohtumisest RM lugusid (enamasti “amour-affaire-catastrophe”) ja seda kuidas sõitsime mööda sügisesi rannikuteid ja kuulasime Georges Winstonit (meeldib tänaseni) jne. Sööme koos õhtust, restoranis on ekraan, mis mängib pilte küla ajaloost, RM vanematest, lapsepõlvest, pöörasest noorusest ja restoranis töötanud seltskonnast. Kokkuvõttes on see kõik väga südantsoojendav ja armas, justkui mingite iseenda mälupildikeste ülevaatus.
Teine spot on surfikülake nimega Gruissan, kus peetakse kevadeti üht maailma suurimat purjelaudade võistlust Defi Wind. Võistlusel sõidetakse 80 km ja kohal on ca 1000 surfarit. Jussi sõnul käivad sellel võistlusel osalemas nii harrastajad kui maailmaa tipud, eriti need, kes on võistlusspordi lõpetanud. Siis on võimalus surfimaailma endisi kaanepoisse lives näha ja ka neil endil muidugi fännide jaoks särada. Eestlased on ka Defi Windil osalenud. Tegelikult otsime lohetamise kohta aga tänase tuule jaoks on Jussi lohed liiga suured. Surfirandade õhustik on alati armas – lauad, purjed, kalipsod, kokkuklopsitud kohvik õige kohapeal, stiilsed kostüümid, sassis juuksed, koerad ja sigaretid. Täna on lohesurfarite hüppevõistlus ja nii lendab iga 20 min järel keegi neist mere kohal kaadrist läbi. Lohe ja lauaga saab hüpata 35m kõrgusele (10 korruselina maja?) ja valesti maandumisel võib ennast ikka väga katki teha.
Homme jõuame Hispaaniasse.